Birdies

Division 2

Wendy Burdett      01453 511177
Malt House, Friday
All-in  |  Front-pin

WeekDateDayVersusH/AAlleyFA
15 14 Dec 18 Friday *** bye home
16 11 Jan 19 Friday Rangers home
WeekDateDayVersusH/AAlleyFATop Score
1 5 Sep 18 Wednesday Rangers away Dockers Club W412384M Boult 62
2 14 Sep 18 Friday Millermen home W429422T Cole 64
3 19 Sep 18 Wednesday Dirty Turkeys away Listers Club W433397T Cole 67
4 28 Sep 18 Friday Foxhunters home L361368C Vincent,T Cole 50
5 1 Oct 18 Monday Happy Shambles away Slimbridge RBL 1 W427381C Vincent 60
6 12 Oct 18 Friday Allsorts home L399425J Burdett 60
7 15 Oct 18 Monday Blues away Dockers Club L382412M Boult 59
8 24 Oct 18 Wednesday Riff Raff away Malt House L419422B Williams 60
9 2 Nov 18 Friday XRs home L406452M Swallow 67
10 5 Nov 18 Monday Tipsy Moonshiners away Synwell SSC L396417J Burdett 62
11 16 Nov 18 Friday Bridge home L405413M Swallow 57
12 21 Nov 18 Wednesday Fizz Kids away Tudor Arms W467431T Cole 74
13 30 Nov 18 Friday Daydreamers home W461430M Swallow 68
14 5 Dec 18 Wednesday Cam A away Cam Bowls Club
15 14 Dec 18 Friday *** bye home
16 11 Jan 19 Friday Rangers home
17 18 Jan 19 Friday Millermen away Dursley CC
18 25 Jan 19 Friday Dirty Turkeys home
19 30 Jan 19 Wednesday Foxhunters away Salutation Inn
20 8 Feb 19 Friday Happy Shambles home
21 13 Feb 19 Wednesday Allsorts away Cam Bowls Club
22 22 Feb 19 Friday Blues home
23 1 Mar 19 Friday Riff Raff home
24 8 Mar 19 Friday XRs away Synwell SSC
25 15 Mar 19 Friday Tipsy Moonshiners home
26 18 Mar 19 Monday Bridge away Slimbridge RBL 2
27 29 Mar 19 Friday Fizz Kids home
28 2 Apr 19 Tuesday Daydreamers away Cam Bowls Club
29 12 Apr 19 Friday Cam A home
30 15 Apr 19 Monday *** bye away ***
#TeamPlWDLPtsRecent Form
1 Allsorts 13 9 0 4 18 WAWHLALHWAWH
2 Riff Raff 12 7 1 4 15 WHLADALHWALH
3 Tipsy Moonshiners 12 7 0 5 14 WHLAWHWAWHWA
4 Millermen 11 6 1 4 13 WAWALHWHWHLA
5 Birdies 13 6 0 7 12 LALHLALHWAWH
6 Blues 12 6 0 6 12 WHWHWALHLALH
7 Cam A 12 6 0 6 12 WHWALHLALHLA
8 Rangers 12 6 0 6 12 WHLALHLALHWA
9 Dirty Turkeys 11 6 0 5 12 WHLAWHWAWAWH
10 Daydreamers 12 5 0 7 10 LHLAWHLALHLA
11 Foxhunters 12 5 0 7 10 WHLALHLAWHLH
12 Fizz Kids 10 5 0 5 10 WHWAWHWALHWA
13 XRs 12 4 2 6 8 ** LHWADHWALAWH
14 Happy Shambles 11 5 0 6 8 ** WHLAWHLAWHWA
15 Bridge 11 3 0 8 6 WHLAWHWALHLA
Cup Fixtures    3
CompetitionHomevAwayDeadline
Front-pin: 1st Round Millermen (2) v Birdies Sun 20th Jan
All-in: 2nd Round L Moscow Dynamos (P) 428 v 384 Birdies (G Brown,C Allcock 55) Sun 25th Nov
All-in: 1st Round W Birdies v *** bye Sun 14th Oct
NameGenderRegisteredNotes
Barry Williams M 14-Jun-18
Brigitte Stokes F 14-Jun-18
Callum Allan M 14-Jun-18
Caroline Deakin F 14-Jun-18
Cath Allcock F 14-Jun-18
Chris Stokes M 14-Jun-18
Chris Vincent M 14-Jun-18
Dave Edwards M 14-Jun-18
Graham Brown M 14-Jun-18
James Burdett M 14-Jun-18
Jeff Swallow M 14-Jun-18
Justin Brimscombe M 14-Jun-18
Lynne Swallow F 14-Jun-18
Marie Bolt F 14-Jun-18
Mike Boult M 14-Jun-18
Murray Swallow M 14-Jun-18
Nick Cottle M 14-Jun-18
Nigel Vincent M 14-Jun-18
Paul Twynam M 14-Jun-18
Richard Perrett M 14-Jun-18
Rob Dean M 14-Jun-18
Shirley Vincent F 14-Jun-18
Stuart Burdett M 14-Jun-18
Terry Gibbs M 14-Jun-18
Wendy Burdett F 14-Jun-18 Captain
2017/18 Division 2: 12th place
2016/17 Division 2: 7th place
2015/16 Division 2: 9th place
2014/15 Division 2: 4th place
2013/14 Division 1: 15th place
2012/13 Division 2: 3rd place
2011/12 Division 3: 3rd place
2010/11 Division 4: Champions
2009/10 Division 4: 7th place
2008/09 Division 4: 5th place
2007/08 Division 4: 9th place
2006/07 Division 5: Champions